Zgodnie z podjętymi przez Sejm uchwałami, 2024 będzie Rokiem: Arcybiskupa Antoniego Baraniaka...
...Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego, Marka Hłaski i Polskich Olimpijczyków. Cieszymy się, że wśród grona zasłużonych Polaków jest piękna postać - salezjanin Arcybiskup Antoni Baraniak.
Jak czytamy na stronie Sejmu: "Abp Antoni Baraniak, salezjanin, doktor prawa kanonicznego, przed II wojną światową był sekretarzem prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Podczas wojny razem z nim znalazł się na uchodźstwie, a w 1945 r. powrócił do Polski. We wrześniu 1953 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy bezpieki jako jeden z najbardziej zaufanych współpracowników kard. Stefana Wyszyńskiego. Był torturowany w areszcie przy ul. Rakowieckiej – w ten sposób komuniści chcieli wymusić na nim zeznania obciążające prymasa. „Mimo okrutnych tortur pozostał wierny — nic zdradził Kościoła, Prymasa Tysiąclecia ani Polski” – podkreślił Sejm w uchwale. Wolność odzyskał w 1956 r., od 1957 r. był arcybiskupem metropolitą poznańskim, uczestnikiem Soboru Watykańskiego II. W 2024 r. przypada 120. rocznica urodzin abp. Baraniaka."
W zeszły wtorek 26 września, w rocznicę aresztowania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz abp. Michała Baraniaka trzech uczniów z klasy ósmej Filip, Stanisław i Maciek wraz z ks. Robertem, p. Anią Przybyłkowską oraz ubiegłorocznymi absolwentami Zosią Twaróg i Kacprem Wietrzykowskim udało się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u na konferencję na temat więźniów komunistycznych 2 połowy XX wieku. Na konferencję pojechaliśmy szkolnym busem. Muzeum mieści się na ul. Rakowieckiej, gdzie w czasach PRL-u znajdowało się więzienie. To tam więziono m.in. Abp Antoniego Baraniaka. Konferencja trwała 2 godziny, a czas umilił nam także poczęstunek. Nasze doświadczenia z pewnością zostały wzbogacone przez tą wycieczkę - już nie możemy doczekać się następnej!
Filip Gałązka - uczeń klasy 8a