Święty Jan Paweł II w 1983 roku we Wrocławiu, w swojej homilii powiedział takie słowa: „Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na takich odniesieniach - na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie".
W odniesieniu do tych słów, w niedzielę 23 listopada 2022 roku, została zorganizowana dla chętnych z naszej szkoły rodzinna pielgrzymka do Czerwińska n. Wisłą (Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia) oraz do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. W pielgrzymce uczestniczyło 8 rodzin naszych uczniów – rodzice, uczniowie oraz ich rodzeństwo. Było nas wszystkich 40 osób – dorosłych i dzieci. Opiekunem duchowym naszej pielgrzymki był ks. Adam Malak. Każda rodzina własnym transportem dotarła do Czerwińska, aby uczestniczyć w parafialnej Mszy świętej z udziałem dzieci o godzinie 10.00.
Po zakończonej Eucharystii ks. Szymon Mastalerz oprowadził nas po czerwińskiej bazylice, muzeum misyjnym oraz sali pamięci poświęconej salezjaninowi kardynałowi Augustowi Hlondowi Prymasowi Polski. Zwiedzanie zakończyliśmy w dawnej kaplicy seminaryjnej, gdzie ks. Szymon zrobił krótki test co dzieci zapamiętały ze zwiedzania bazyliki i klasztoru. Test wypadł bardzo dobrze. W Nagrodę dzieci otrzymały wizerunki Matki Bożej Czerwińskiej oraz salezjańskie „krówki”. Po odmówionej w kaplicy modlitwie w intencji naszych rodzin i naszej szkoły był czas na obiad w klasztornym refektarzu, gdzie zaprosił nas ks. Andrzej Borysiak.
Po wzmocnieniu sił duchowych i fizycznych w salezjańskim, czerwińskim klasztorze wyruszyliśmy w kierunku Płocka. Tu zatrzymaliśmy się na parkingu przy kościele świętego Stanisława Kostki („Stanisławówce”), gdzie pracują salezjanie. Następnie pieszo udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzi, miejsca pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, podczas którego otrzymała polecenie namalowania obrazu z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Wydarzenie to miało miejsce 22 lutego 1931 r. W tym miejscu, w kaplicy adoracji o godzinie 15.00, modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia ofiarując naszą modlitwę w intencji naszych rodzin i naszej szkoły. Warto tu zauważyć, że uczniowie naszej szkoły podczas koronki dali piękne świadectwo swojej modlitwy. Po modlitwie jedna z sióstr oprowadziła nas po nowopowstającym sanktuarium i pokazała nam miejsce pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Był również czas na zakup pamiątek. Po powrocie na Stanisławówkę zostaliśmy zaproszeni na podwieczorek. W imieniu ks. Wiesława Kani – proboszcza i dyrektora domu salezjańskiego, gościł nas ks. Jan Kurel, który kilka lat temu pracował w naszej legionowskiej szkole. Za gościnę bardzo dziękujemy.
Czas naszej pielgrzymki był wyjątkowy nie tylko ze względu na duchowe przeżycia, ale również ze względu na wspólne rozmowy, rodzicielskie wymiany doświadczeń oraz wspólnie spędzony czas. W to nasze wspólne niedzielne pielgrzymowanie wpisują się słowa Claire Dederer: „Życie rodzinne nie składa się z wielkich spraw. Składa się z nie-wydarzeń: posiłków, kłótni, wspólnego czytania książek, piłki nożnej w ogródku, szykowania się do szkoły.” Do naszych domów wracaliśmy umocnieni duchowo oraz pełni optymizmu dziękując za pięknie spędzony czas i z pytaniem – kiedy będzie taka następna niedziela. Takie przeżycia towarzyszy dzieciom i rodzicom. Warto być razem.
#SzkołaPamięta