ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI-22 KWIETNIA 2021r

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 2021r

W tym roku 22 kwietnia 2021r Światowy Dzień Ziemi jest poświęcony zaakcentowaniu potrzeby przywrócenia równowagi ekosystemów na świecie. Hasło tegorocznych obchodów to: „Przywróć naszą Ziemię”. 

 

Maria Sandacz - kl.5a. Plakat

Na całym świecie organizowane są spotkania, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym, krzewieniu kultury ekologicznej oraz mające na celu uświadomienie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Idea troski o naszą planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, miejsca zamieszkania czy wieku.

Zadbajmy również i my o dobro naszej Matki Ziemi. Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Zachęcamy Was do tego, żebyście wyszli z domu i poszli do Przyrody. Do lasu, na łąkę, do parku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa. Chcemy przypomnieć, że czas spędzony na łonie Przyrody nie jest czasem zmarnowanym, szczególnie jeśli damy sobie możliwość faktycznego bycia z Przyrodą, a nie tylko w jej otoczeniu. W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, mp4, schować książki czy gazety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć się w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć – posłuchać śpiewu ptaków, obserwować mrówki – zrobić to, czego zwykle nie robimy nawet podczas niedzielnego spaceru. Wyjdźmy w tym dniu z domu i poszukajmy najdrobniejszych nawet przejawów siły Przyrody w najbliższym otoczeniu. Zwróćmy uwagę na drzewa, które codziennie mijamy, sprawdźmy, jakie rośliny rosną wokół nas, wytropmy Przyrodę w nietypowych miejscach. Zadbajmy o roślinność przy naszych domach, uprzątnijmy nasze ogrody. Zachęćcie również członków swojej rodziny do wyjścia tego dnia z domu, by lepiej poznać i zaprzyjaźnić się z Przyrodą. I powtarzajcie to jak często się da, bo Dzień Ziemi jest każdego dnia!

W naszej szkole młodzież dyskutowała na lekcjach biologii w klasach 5-8 na najbardziej "palące” tematy dotyczące ochrony naszej Planety. Młodzież napisała listy do Matki Ziemi i wykonała tematyczne plakaty oraz prace plastyczne. Zamieszczam przykładowe dwa listy, abyście mogli poczuć troskę naszych uczniów o Planetę. Pierwszy ucznia z kl. 5a Filipa Gałązki a drugi uczennicy z kl.8a Małgorzaty Kochman. Zamieszczam też galerię zdjęć prac wykonanych przez uczniów SSP klas 5-8. Miłego czytania i oglądania...

„Ach, Ziemio, moja Matko,

Dziękuję Ci za wszystko,

Za to, że dbasz o nas,

Niczym my o swoją rybkę.

Za piękną, czystą wodę,

Co zawsze posmakuje,

I za czyste powietrze,

Co tlen magazynuje.

Za wszystkie twe owoce,

Czy smaczne są, czy nie,

Bardzo chcę Ci powiedzieć,

Po prostu “Dziękuję”.

Więc wszyscy dziś wołajmy,

Słowa te, powiedzenie:

“Za wszelką naszą cenę,

Przywróćmy naszą Ziemię”.

Filip Gałązka – klasa 5a

„Droga Matko Ziemio... Zdaję sobie sprawę z tego, że ostatnimi czasy nie dzieje się najlepiej. Martwię się, kiedy widzę, jak się dusisz w smogu i toniesz w odpadach. Pragnęłabym, abyśmy mogli dawać Tobie to, co Ty nam dajesz. Ten rok - jak zapewne wiesz - jest szczególny. Nie możemy się spotykać i celebrować Twojego święta, lecz mamy warunki do tego, aby wykorzystać w tym celu wszechobecne media i ich potęgę. Przedstawię Tobie teraz bardziej optymistyczny obraz, ponieważ chcę Ci dodać trochę otuchy. Widzę coraz więcej napisów na różnych butelkach i opakowaniach, że nadają się one w 100% do recyklingu. Światełkiem w tunelu jest również fakt, iż liczba świadomych i zaangażowanych w Twoje dobro rośnie. Ludzie starają się wymyślać coraz więcej ekotechnologii, aby przywrócić Cię do życia. Plastikowe torby i opakowania powoli znikają z rynku, są ograniczane - staramy się używać ich wielokrotnie bądź zastępujemy je materiałowymi lub papierowymi. Ostatnio wiele osób porusza problem związany z marnotrawstwem jedzenia – szukamy i dzielimy się sposobami na wykorzystanie w pełni pożywienia, które dzięki Tobie otrzymujemy. Niestety niektórzy jeszcze nie nauczyli się jeszcze wyrzucać śmieci tam, gdzie ich miejsce, czyli do kosza. Na szczęście wiele szkół (w tym moja) organizuje w dzień ,,Sprzątania świata” akcje, których głównym celem jest oczyszczenie np. lasów i parków ze zbędnych odpadów. Sama na takich byłam i nie zauważyłam skrzywionych min – wszyscy są szczęśliwi, że mogą Ci pomóc. Montujemy filtry w kominach, zwracamy uwagę na to, jak bardzo palenie niektórych materiałów (np. plastiku czy styropianu) jest niebezpieczne, staramy się ograniczać emisję dwutlenku węgla i spalin, ponieważ chcemy przepędzić smog przeszkadzający i szkodzący zarówno nam, jak i Tobie. Masz nasze wsparcie, bo my Cię kochamy i potrzebujemy. Mam nadzieję, iż uratujemy Cię wspólnymi siłami. Im więcej osób przywiązuje uwagę do tego, że trzeba o Ciebie dbać, tym sprawniej posuwamy się w kierunku przywrócenia naszej Ziemi.”

Małgorzata Kochman, kl. 8a

Autorzy: Małgorzata Kochman-kl.8a, Filip Gałązka kl.5a i Joanna Rogala-nauczycielka biologii w ZSS