Obchodzony jest corocznie w dniu 7 kwietnia.
Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całej Ziemi. W bieżącym roku gdy na całym świecie szaleje pandemia Covid-19, święto to staję się szczególną okazją do refleksji o wartości zdrowia i sposobach jego wspomagania. Mówiliśmy i dyskutowaliśmy o tym dziś na lekcjach biologii w klasie Va SSP i 2A(4) SLO. Dodatkowo uczniowie klas: 7a i 6a wykonali prace plastyczne obrazujące przesłanie Światowego Dnia Zdrowia w kontekście nauki zdalnej i czynności z nią związanych.
Bez komputera teraz większość z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Niestety korzystanie z komputera, poza oczywistymi korzyściami, niesie ze sobą także ryzyko zdrowotne. Regularna, długotrwała praca przy komputerze w znacznym stopniu przyczynia się do osłabienia aparatu mięśniowego, szczególnie mięśni utrzymujących prawidłową postawę ciała., tzw. mięśni posturalnych. Aby korzystanie z komputera było bezpieczne, należy przestrzegać podstawowych zasad ergonomii. Najważniejszą z nich jest prawidłowe ustawienie monitora. Równie istotne jest dostosowanie klawiatury i myszki pod indywidualne preferencje przyszłego użytkownika. Bardzo ważny element stanowiska to optymalnie dopasowany fotel. W czasie pracy przy komputerze warto przestrzegać następujących zasad: często zmieniać pozycję ciała, robić przerwy, myszkę trzymać lekko, wykonywać ćwiczenia fizyczne, dbać o odpowiednią temperaturę dłoni, wstawać i spacerować. Można to zobaczyć i obejrzeć w pracach wykonanych przez uczniów klasy 7a i 6a. Oni najlepiej wiedzą co nam poradzić w tej kwestii. Oceńcie proszę to sami oglądając Ich przesłania zdrowotne w kontekście nauki zdalnej i czynności z nią związanych.
Tereska Golec ma jeszcze dla nas kilka przesłań! Oto one:
1. Nie siedź cały dzień w piżamie, bo wtedy lenistwo się włamie. Lepiej przed lekcją wstać i się ubrać bo inaczej ludzie się przyzwyczają i nie będą mogli wrócić do normalnych nawyków
2. Kiedy krótka przerwa, wywietrz pokój będziesz miał przynajmniej święty spokój
Aby dobrze funkcjonował nasz mózg potrzebujemy świeżego powietrza. Pamiętaj jednak o ty żeby nie siadać w przeciągu, dlatego najlepiej wtedy wyjść z pokoju.
3. Pij dużo wody bo to są dobre metody. Potrzebujemy dziennie przynajmniej 2 litry wody dzięki temu unikniemy częściowo bólów głowy
4. Nie siedź zbyt długo przy komputerze lepiej pojeździć na skuterze
Nasze oczy są wrażliwe i przy zbyt długim siedzeniu nasz wzrok się psuje. Trzeba jak najwięcej korzystać z innych możliwości i dodatkowo po lekcjach nie grać.
5. Na dłuższej przerwie wyjdź na powietrze, wtedy oddychać będziesz mógł wiecznie.
Trzeba korzystać jak najbardziej ze świeżego powietrza, jeśli nie możemy na podwórko zawsze można wyjść na balkon. Tylko pamiętajmy o ubraniu się.
Autor: Teresa Golec – kl.7a SSP i Joanna Rogala – nauczycielka biologii w ZSS