18 marca obchodzimy EUROPEJSKI DZIEŃ MÓZGU... Dziś wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej rozmawialiśmy na ten temat na lekcjach biologii. W związku z tym podaję kilka ciekawostek dla każdego ucznia, rodzica i nauczyciela...
Podczas czytania tego tekstu Twój mózg działa na pełnych obrotach, uruchamia i ćwiczy wiele obszarów podczas przetwarzania informacji. Gratulacje!!!
1. Mózg w prawie 80% składa się z wody. Dlatego jeżeli jesteśmy odwodnieni wpływa to na naszą pamięć i koncentrację.
2. Ludzki mózg waży około 1,5 kg, co stanowi zaledwie 2% masy cia
3. Statystycznie męski mózg jest o 10% większy od mózgu kobiet. Nie wpływa to na różnicę w sprawności mózgu.
4. Hipokamp, który odpowiada za pamięć, jest zazwyczaj większy u kobiet.
5. Jedna trzecia całe mózgu zajmuje się przetwarzaniem bodźców wzrokowych.
6. To, że wykorzystujemy tylko 10% naszego mózgu to mit. Zawsze wykorzystujemy cały nasz mózg, każda jego część ma przypisaną jakąś funkcję.
7. Każdy śni, nawet niewidomi, przez co najmniej 1-2 godziny. W czasie snu mózg pracuje segregując informacje, które zebrał w ciągu dnia.
8. Szacuje się, że spośród tysięcy myśli, które człowiek ma na co dzień, 70% z nich są negatywne – samokrytyczne, pesymistyczne.
9. Im bardziej stymulujemy mózg do pracy tym lepiej on działa. Aktywny mózg jest bardziej odporny na starzenie się i Alzheimera.
10. Podczas czytania tego tekstu Twój mózg działał na pełnych obrotach, uruchamiał i ćwiczył wiele obszarów podczas przetwarzania informacji. Gratulacje!!!
Autor: Joanna Rogala - nauczycielka biologii w ZSS