Tradycyjnie od wielu lat pod koniec wakacji na Jasnej Górze odbywa się konferencja dla dyrektorów szkół katolickich. Ma ona pomóc w przygotowaniu się do nowego roku szkolnego, spojrzeć na aktualną sytuację szkolnictwa katolickiego w kraju, docenić pozytywy, ale też wskazać i podzielić się trudnościami z jakimi trzeba się mierzyć. W tym roku zorganizowano ją w piątek, 20 sierpnia.
Tradycyjnie od wielu lat pod koniec wakacji na Jasnej Górze odbywa się konferencja dla dyrektorów szkół katolickich. Ma ona pomóc w przygotowaniu się do nowego roku szkolnego, spojrzeć na aktualną sytuację szkolnictwa katolickiego w kraju, docenić pozytywy, ale też wskazać i podzielić się trudnościami z jakimi trzeba się mierzyć. W tym roku zorganizowano ją w piątek 20 sierpnia.
Pamiętając, o zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego, jako myśl przewodnią wzięto Jego słowa skierowane do nauczycieli w milenijnym roku 1966 m.in. o tym, by odczytywali swoją pracę jako zaszczytne powołanie i nie poddawali się zwątpieniu.
Nad przebiegiem spotkania czuwał ks. Zenon Latawiec SDB - przewodniczący Rady Szkół Katolickich, który zachęcił uczestników do wytrwałej pracy na rzecz prowadzonych przez nich szkół, zwłaszcza w tym wciąż niepewnym czasie pod względem pandemii. Sam też odniósł się do sytuacji nauczania on-line i do trudności w wychowaniu, kiedy brakowało bezpośredniego kontaktu wychowawcy z wychowankiem.
W programie znalazły się: szkolenie prawne dotyczące organizacji pracy szkoły w warunkach trwającej epidemii, konferencja formacyjna bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy, panel dyskusyjny - szkoła katolicka 2021 - realia, wyzwania, nadzieje.
W wystąpieniach prelegentów zwracano uwagę, jak w naszych działaniach - zarządów i kadr pedagogicznych - rozłożyć akcenty, by zachować pierwszorzędny cel katolickiej szkoły, czyli wychowanie w wartościach i do wartości. Wspomniany biskup Przybylski ukazał znaczenie wychowania katolickiego, które „nie jest kompleksem, ale znaną, sprawdzoną i wciąż cenioną marką”. Odwołał się też do nauczania papieża Piusa XI, który wychowanie chrześcijańskie nazwał najdoskonalszym, bo ono przygotowuje nie tylko do życia na ziemi, ale i do wieczności, i nie opiera się jedynie na podstawowych metodach znanych w innych pedagogikach, ale korzysta ze środków nadprzyrodzonych, takich jak: modlitwa, Słowo Boże i sakramenty.
Ze względu na pandemię podkreślano konieczność poznawania nowych przepisów, rozporządzeń, wytycznych dotyczących ochrony zdrowia uczniów i pracowników szkół.
Spotkanie zakończyła Msza św. celebrowana w bazylice pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, asystenta Rady Szkół Katolickich, w której - Bogu Ojcu przez wstawiennictwo Jasnogórskiej Pani - zawierzyliśmy cały nowy rok, naszą szkolną społeczność i rodziców.