1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI "ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH".

1 marca wspominamy i oddajemy hołd bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych  społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”1. Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.

1 marca to data symboliczna, nawiązująca do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu. 

 

Pod koniec lutego br. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej przekazały wszystkim liceom ogólnokształcącym w Polsce album „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci”.  W tym roku obchodzimy 70. rocznicę śmierci tego niezwykłego człowieka.

Publikacja, wzbogaciła zbiór patriotycznych lektur naszej szkolnej biblioteki. Zachęcamy Was, drodzy Uczniowie do  zapoznania z postacią Łukasza Cieplińskiego – bohatera podziemia niepodległościowego. Album jest pięknie wydany i zawiera wiele fotografii, przepisane treści grypsów oraz informacje o życiu i działalności Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. 

 

1 Fragment Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Tekst na podstawie: ipn.gov.pl